Wózki jezdniowe - rodzaje uprawnień

Wózki widłowe tak naprawdę nazywają się jezdniowymi i pozwalają nam na przewożenie materiałów, które mają znaczącą masę. Dzięki nim łatwiej będą funkcjonować różnorakie firmy, gdzie magazynowanie oraz transport to podstawa wykonywanych zadań. W potocznym języku określane są jako widłowe, ponieważ charakterystycznym elementem jest to, że mają podwójne widły umożliwiające przewożenie towarów. Jednak w rzeczywistości takie wózki są mocno zróżnicowane i jeśli chce się na nie spojrzeć całościowo to trzeba je nazywać wózkami jezdniowymi. Tylko i wyłącznie takie określenie będzie w stanie w pełni oddawać te różne pojazdy jakie obecnie mamy dostępne na rynku.

Wózki jezdniowe zalicza się do Urządzeń Transportu Bliskiego. Znajdują one swoje zastosowanie w magazynach, zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Wśród wózków można spotkać bardzo proste tak jak typowe paleciaki jak i też bardziej rozbudowane rozwiązania, które mają specjalne systemy boczne, umożliwiające skuteczną pracę w magazynach, gdzie mamy szczególnie wąskie korytarze i charakter związany w wysokim składowaniem. To zróżnicowanie oraz poziom skomplikowania urządzeń powoduje, że mamy różne kwestie związane również z umiejętnościami operatora takiego wózka.

Jakie uprawnienia/szkolenia są potrzebne by używać wózków jezdniowych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie, ponieważ obecnie mamy kilka różnych uprawnień jakie będzie można uzyskiwać na wózki jezdniowe. Można tutaj wymienić

1. Imienne zezwolenie (uprawnienia wewnętrzne)

2. Kwalifikacja UDT

3. Książeczka operatora IMBiGS (Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego)

4. Instruktaż stanowiskowy

Wszystkie te rozwiązania mają swój charakter i w konkretnych sytuacjach dobrze się sprawdza, dlatego trzeba umieć wyszukać dla siebie takie uprawnienie, które rzeczywiście sprawdzi się najlepiej i będzie takim rozwiązaniem, które spełni nasze oczekiwania. Niezależnie od tego jaki wózek będziemy chcieli wykorzystywać musimy mieć przeprowadzone specjalne kursy, których zakres określony jest przez UDT. To właśnie z góry określone mamy tematyki zająć jakie muszą być poprowadzone, tak by każdy przygotowany do prowadzenie wózka rzeczywiście mógł to robić bezpiecznie, bez obaw o to co wydarzy się w trakcie codziennej pracy. Uprawnienia obecnie są tak zróżnicowane, że można brać pod uwagę różne rozwiązania, gdy chodzi o drogę ich uzyskiwania i mogą one mieć mniej lub bardziej rozbudowany charakter. To cecha charakterystyczna między innymi imiennego zezwolenia, które wydaje jest dla danego pracownika w danej konkretnej firmie.

O serwisie

Operator wózka widłowego w dzisiejszych czasach, ma bardzo duże szanse na znalezienie pracy. Dowiedz się jakie są rodzaje uprawnień, rodzaje wózków widłowych i wymagania dotyczące kursu.

kontakt@eu-praca.pl

Galeria