Wózki widłowe - rodzaje

Ze względu na napęd:

Wózki spalinowe

Najczęściej poruszają się dzięki olejowi napędowemu. Ale mamy także takie, które mają napęd na LPG. Takie wózki emitują spaliny, dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim w przypadku pracy na otwartym terenie. Natomiast, jeśli chcemy wykorzystywać go w pomieszczeniach trzeba zastosować specjalne filtry.

Wózki gazowe

Obok elektrycznych są najlepszymi, jeśli patrzy się od strony kosztów użytkowania. Jest to wybór bardzo ekonomiczny, podobnie jak przy spalinowych wózkach, jednak najbardziej nadawać się będą do wykorzystywania poza budynkami, tak by ograniczać ilość spalin, jakie będą wydzielane.

Elektryczne wózki widłowe

Nazywa się je widlakami akumulatorowymi. Ze względu na to, że spełniają normy bezpieczeństwa i wymagania UDT można je spokojnie wykorzystywać w pomieszczeniach zamkniętych. Świetnie się sprawdzą na małych przestrzeniach, ponieważ mamy silnik, który będzie miał ograniczoną przestrzeń jaka będzie zajęta. Jeśli dobrze dbamy o baterię w takim właśnie wózku oczekiwać można, że będzie on naprawdę dobrze pracował.

Ze względu na funkcje:

Wózki boczne

Jest to rozwiązanie, które daje nam możliwość wygodnego przewożenia takich ładunków, które będą szczególnie długie i niewygodne. Wtedy załadunek bokiem staje się bardzo wygodny, ponieważ chroni nas przed przeciążeniem.

Wózki terenowe

Na placach budowy oraz w miejscach, gdzie będzie trzeba przewozić ładunki w jakieś specjalne miejsca, które są trudno dostępne i będzie trzeba jakoś się tam dostać dzięki właśnie sprawnie funkcjonującym wózkom.

Wózki podnośnikowe

Często mylone są z wózkami kontenerowymi. Zwane są teleskopowymi. Ich fenomen to fakt, że mają bardzo duży zasięg i w górę oraz w przód. Dlatego mogą sprawnie radzić sobie z dzielonymi ładunkami, niezależnie od tego jak są umieszczone.

Systemowe wózki widłowe

Nowoczesne rozwiązanie daje możliwość na podział wózków widłowych w taki sposób, że jeden wózek będzie mógł spełniać różnorakie oczekiwania. Wózki wysokiego składowania to również wygodne rozwiązanie, które pozwala na przewożenie dużego ładunku z możliwością zachowania szans na skuteczne manewrowanie takim wózkiem.

Wózki skrętne

Przeznaczone są przede wszystkim do takich miejsc, gdzie są kręte oraz ciasne korytarze. Wyglądem są podobne do tych wysokiego składowania, jednak masz przeważnie się nie wysuwa.

Wózki wielokierunkowe

To wygodne rozwiązanie w tych najbardziej krętych miejscach, gdzie poruszanie się jest bardzo trudne, ponieważ są to ciasne korytarze. W takim miejscu właśnie wózek wielokierunkowy poradzi sobie najlepiej.

Wózki podwieszane

Widlaki, które pozwalają na transportowanie razem z ładunkiem poprzez podczepienie do ciężarówki,. Są małe i wygodnie się nimi kieruje.

Wózki kontenerowe

Mają bardzo dużą ładowność i wykorzystywać je można w takich miejscach jak stocznie czy porty przeładunkowe.

O serwisie

Operator wózka widłowego w dzisiejszych czasach, ma bardzo duże szanse na znalezienie pracy. Dowiedz się jakie są rodzaje uprawnień, rodzaje wózków widłowych i wymagania dotyczące kursu.

kontakt@eu-praca.pl

Galeria